Státní opera oživila La traviatu novými tvářemi

VERONIKA VOJČÁKOVÁ, 18.10.2022

Opera Giuseppe Verdiho ve Státní opeře v režii Arnauda Bernarda měla premiéru 5. října 2006. Od té doby uteklo hodně vody, kterou po šestnácti letech 16. října 2022 rozčeřily nové osobnosti, které do této produkce vstoupily. Za dirigentský pult se postavil nový ředitel Státní opery Andrij Jurkevyč, role Violetty se ujala sopranistka Lucie Kaňková, v roli Giorgia Germonta, otce hlavního hrdiny Alfreda, se poprvé představil španělsko-americký barytonista Daniel Luis de Vicente.TÉMATA:ANDRIJ JURKEVYČDANIEL LUIS DE VICENTELUCIE KAŇKOVÁOPERNÍ SBOR STÁTNÍ OPERYPETER BERGERSEZSTÁTNÍ OPERA PRAHASYLVA ČMUGROVÁ

Giuseppe Verdi: La traviata – Lucie Kaňková, Peter Berger, 16. října 2022, (foto Pavlína Kaňková)
Giuseppe Verdi: La traviata – Lucie Kaňková, Peter Berger, 16. října 2022, (foto Pavlína Kaňková)

La traviata Giuseppe Verdiho je klasický příběh o lásce a chtíči, o penězích a společenských třídách a mnoha s tím spojených úskocích. Violetta Valéry je la traviata (doslova „padlá žena“ nebo „zbloudilá“) – kurtizána vysoké třídy provozující své řemeslo v salonech Paříže poloviny devatenáctého století. Mladý Alfredo se do ní bezhlavě zamiluje a nabídne jí, že ji vytáhne ze spodiny mezi vyšší společenskou vrstvu, ale šťastného konce se nedočkáme. Alfredův otec prosí Violettu, aby přerušila vztah s jeho synem kvůli rodinné cti. Po několika peripetiích nemocná Violetta umírá v náručí svého Alfréda na tuberkulózu. Předobrazem La traviaty byl román Alexandra Dumase ml. Dáma s Kaméliemi, který zpracoval pravdivý příběh Marie Duplessis, nejmódnější pařížské kurtizány, která zemřela v roce 1847.

Lucie Kaňková v titulní roli vypadala rozkošně, zpívala čistým hlasem a suverénně jak ve vysokých polohách, tak i v těch nízkých. Vystudovala původně hru na housle a je to znát, z jejího výkonu je zřejmé, že má vytříbený hudební sluch do nejjemnějších nuancí. Tenorista Peter Berger dal Alfredovi potřebnou hloubku a cit, zvláště ve druhém a třetím dějství. Velice pozitivně překvapil vokálně i herecky vynikající výkon španělsko-amerického barytonisty Daniela Luise de Vicente. Slabším článkem byla sólistka Národního divadla Sylva Čmugrová v roli Violettiny přítelkyně Flory Bervoix, kterou nebylo chvílemi slyšet. A to přesto, že scéna ve tvaru polokruhu by měla napomáhat lepší akustické nosnosti zvuku směrem k publiku.

Andrij Jurkevyč dirigoval orchestr Státní opery v prvním dějství s potřebnou vervou ve svižném tempu. Dále dokázal vystihnout potřebnou dynamiku díla střídáním forte a pianissima tak, aby orchestr nepřehlušoval zpívající sólisty. Sbor Státní opery vnesl do představení potřebnou vitalitu a rozvernost v pasážích představujících zábavu pařížské smetánky. Co do vizuální stránky byla opět až šokující explicitní nahota na jevišti, která se jeví býti zbytečnou, neboť na početnost mužského publika v hledišti evidentně nemá vliv.

Giuseppe Verdi: La traviata – Lucie Kaňková, 16. října 2022, (foto Pavlína Kaňková)
Giuseppe Verdi: La traviata – Lucie Kaňková, 16. října 2022, (foto Pavlína Kaňková)

Na závěr je potřebné upozornit, že by bylo třeba seřídit ve Státní opeře klimatizaci, v levé přední části parteru publikum trpělo chladem a o přestávce se šlo přiobléknout do kabátů. Pěvecké a hudební výkony však stály za to, aby člověk přetrpěl trochu nepohodlí a s umělci se publikum loučilo zaslouženými stand-up ovacemi.

Giuseppe Verdi: La traviata
16. října 2022, 19:00 hodin
Státní opera Praha

Role a obsazení:
Violetta Valéry: Lucie Kaňková
Alfredo Germont: Peter Berger
Flora Bervoix: Sylva Čmugrová
Giorgio Germont: Daniel Luis de Vicente
Gastone: Michal Bragagnolo
Baron Douphol: František Zahradníček
Markýz d´Obigny: Ivo Hrachovec
Annina, Violetina služebná: Erika Vocelová Jarkovská
Doktor Grenvile: Pavel Švingr
Sbor Státní opery
Balet Opery Národního divadla
Externí komparz

Inscenační tým:
Dirigent: Andrij Jurkevyč
Režie: Arnaud Bernard

Scéna: Alessandro Camera
Kostýmy: Carla Ricotti
Světelný design: Patrick Méeüs
Sbormistr: Adolf Melichar
Dramaturgie: Jitka Slavíková